Zanzibar – příprava

Pomalu ale jistě se nám blíží termín odletu na Zanzibar. Abych řekl pravdu, zatím nemáme nic naplánované a ani nevíme, kde budeme bydlet apod. Jediné co víme je, že letíme 5.února z Prahy s Flydubai a zpět 20.února. Je to tedy pěkných cca 15 dní na Zanzibaru, což si myslím bohatě stačí.

Jelikož se jedná o Afriku doporučují zde očkování proti všemu možnému. Osobně doporučuji žloutenku A, B, která se dá naočkovat v kombo vakcíně. Není to úplně levné, ale určitě se vyplatí i v ČR. Dále se dá naočkovat proti žluté zimnici. Dříve to bylo povinné, teď už to nemusíte mít, pokud budete jen na ostrově (např. pokud by byl přelet do Keni, může to být vyžadováno). My se ještě nejspíše necháme naočkovat, jelikož je na celý život a v některých zemích, kam máme také namířeno dříve nebo později povinné je. Dálší nepovinné očkování je břišní tyfus (zbytečné), antimalarika (zbytečné je to hrozně svinstvo do těla).

Co se týče dopravy. Je možnost zapůjčit si auto, ale je s tím spojeno trochu věcí. Musíte mít mezinárovní řidičák + si musíte vyřídit povolení na Zanzibaru. Prý se dá jezdit i bez toho, ale pak musíte počítat s úplatkama. Auto vyjde kolem 40-50 USD na den. Jelikož je ostrov docela malinkatý a taxíky prej všude, tentokrát to dáme bez auta, jelikož mi to přijde jako zbytečný náklad.

Jak je to s placením? Tak to je správná otázka, na kterou nedokáži momentálně odpovědět, ale co jsem se dočetl, bankomaty jsou jen v hlavním městě a moc často nefungují. I když to nemám rád, budu brát rovnou dolary a kdybych náhodou nějaký bankomat našel, tak zkusím vybrat (rozhodně ale doporučuji nevybírat z vlastního účtu, volte raději kreditky, kde sice zaplatíte za výběr, ale pokud vám někdo vybere účet, nemusí vás to tolik stresovat).

Ubytování

Pokud jste dobrodruh, můžete vše řešit na místě. Na to ale nemám nervy, takže volím online rezervace přes Booking a Airstop. Co se týče lokalit. Zde jsme trochu v pasti. Určitě chceme být ve Stown Town, ale to vidíme na konci pobytu jelikož letíme pozdě večer bude to ideální. Nungwi je úplně nahoře Zanzibaru, jsou zde hodně drahé hotely a hodně turistů. V porovnání s jinou lokalitou opravdu dražší ubytování za horší hotel. Měli jsme tuto lokalitu v plánu, ale nejspíše ji vynecháme. Matemwe a Pongwe se nám zdá jako lepší volba, takže budeme hledat ubytování v těchto lokalitách a na případné výlety pojedeme taxíkem.

Cestovat budeme nejspíše jen s příručním zavazadlem, jelikož se nám nechce tahat velký kufr a batoh nesnášíme. Jedná se o muslimskou zemi, takže slečny musí počítat s tím, že nebudou běhat v sukci a tílku. Na to se připravte a volte vhodné oblečení.

Pokračování v únoru 🙂