První let s Nellinkou: jak to chodí na letišti ve Vídni.

Tak jsme se konečně dočkali. Původně jsme si s ženou říkali, že první let proběhne až bude Nelly chodit, ale jelikož nás hrozně štvalo aktuální počasí v ČR, rozhodli jsme se, že to zkusíme dřív. Aktuálně má Nellouš 1 rok a dá se s ní už docela domluvit.

Jak jsme vybírali destinaci

První co jsme řešili, bylo kam letět. Nechtěli jsme nic daleko max 3 hodiny letu, nejlépe v EU, bez přestupu a aby zde bylo aspoň kolem 15 stupňů. První jsme zvažovali jižní Francii konkrétně Nice. Letenky z Prahy jsou, ale letí se malinkatým vrtulákem, který má jen 2 sedadla vedle sebe, což pro nás bylo nepřijatelné. Chtěli jsme mít celou 3jku, aby měla Nelly prostor.

Druhá varianta byla Itálie, konkrétně Bari nebo Neapol. Obě města mají i mimo sezónu dobrou dostupnost z Prahy. Lítá sem EasyJet nebo Wizz. Co nás ale hodně zklamalo, byl špatný výběr hotelů. Nemohli jsme najít žádný smysluplný hotel, kde mají apartmán a nebude stát 100 tisíc na 14 dní. Tuto variantu jsme tedy také zavrhli i když jsme s ní docela dlouho počítali.

Třetí varianta a ta poslední byla letět z Vídně na Mallorku. Z Prahy se tam mimo sezonu prostě bez přestupu nedostanete. Z Vídně lítá prakticky každý den LaudaMotion (a také Level), což je nízkonákladovka, kterou koupil ze 70 % Ryanair (který fakt nesnáším). Každopádně, Lauda má vlastní letadla, které koupili od Air Berlin a dle zkušeností od lidí, je to trochu jiný přístup než zmíněný Ryanair. Co se týče ubytování, zde také nejlepší možnost a to využít našeho time share a vzít si na 14 dní vilu v Marriot Vacation Club Son Antem.

Jak koupit letenku pro dítě pod 2 roky

Další zapeklitá záležitost. Pokud chcete, aby vaše batole do 2 let mělo vlastní sedadlo tzn. vlastní letenku, není to jen tak. Museli jsme to řešit na podpoře Ryanairu a proces je násleující:

 1. Koupíte si letenky pro sebe tzn. 2 osoby + případné příplatky (my jsme si brali Flexi+). Nedáváte zde vůbec dítě.
 2. Koupíte v druhé rezervaci 1 letenku bez příplatků do které jako jméno a příjmení napíšete COMFORT INFANT SEAT
 3. Lognete se na podporu a napíšete jim, že potřebujete tuto letenku přiřadit k vašim letenkám. Napíšete jméno a příjmení dítěte a Ryinair přiřadí k jednomu z vás mimčo.
 4. Nedělali jsme check in, ale až na letišti, když jsme dávali zavazadla, vám obsluha vytiskne celkem 4 lístky z toho 3 mají čárkový kód. Na jedné letence je místo jména napsáno SEAT/INFANT COMF a právě tato letenka vám zajistí místo navíc.
Letenka pro kojence do 2 let

Letiště ve Vídní s dítětem: na co se připravit

Jelikož jsme chtěli, aby byla cesta pro Nelly co nejvíc pohodlná, vzali jsme den před odletem hotel, který je přímo naproti odletové hale (Hotel NH Vienna Airport Conference Center). Pohodlně jsme se dopravili den před odletem do hotelu, vyspali se a po snídani rovnou zamířili na terminál 1, kde jsme udělali check in. Nechali jsme si jen kočár a tašku a šli na security. Ve Vídni je to super v tom, že kočárky a vozíčky mají speciální bezpečnostní bránu, která je úplně mimo všechny a nikdo tam není. Pouze asi 5 pracovníků, kteří jsou úplně v pohodě a nápomocní. Hodíte kočár na pás, pokud máte nějakou vodu, čaj pro mimčo ten jim dáte oni proskenují (další výhoda při cestě s mimčem, můžete mít pro něj vodu, kapsičku atd.). Drapnete dítě, projdete rámem a hotovo, jste přímo u gejtů.

Další výhoda je, že pokud odevzdáte kočár rovnou na check inu, můžete si zde náhradní vypůjčit a jezdit s ním až k nástupu do letadla. Tuto možnost jsme ale nevyužili a tak jsme kočárek odevzdali až před vstupem do letadla.

V letadle: co od toho čekat

Dle mého má asi každý rodič z prvního letu s mimčem nervy. My jsme se snažili být v pohodě a spoléhali na naše zkušenosti z x desítek letů, které jsme absolvovali. Měli jsme zkruba následujicí vybavení:

 • vlastní sedadlo pro mimčo (dle mého nezbytnost, pokud chcete mít pohodlí všichni 3)
 • sedět ideálně v přední části letadla
 • tablet a oblíbené písničky
 • dětská sluchátka
 • hračky, které nedělají hluk (ideálně knížky)
 • dostatek vody, protože pořád pila hlavně při přistání aby vyrovnávala tlak
 • panu křupku a Hipp koláčky
 • klasické vybavení co máte vždy při ruce

Posádla byla hrozně v pohodě. Pořád se na Nelouše usmívali a paní přinesla dokonce deku a polštář. Velice mě to tedy překvapilo. Let proběhl dobře. Trochu pláče bylo, ale opravdu jen chvilku, takže si myslím, že jsme ani neotravovali okolí 😀

Po přistání jsme počkali až všichni vystoupí, hodili malou do nosítka a šli dlouhou cestu pro kočar a kufry. Naštěstí jsme se dlouho zdrželi a vše už na nás čekalo.

Poslední úkol bylo vyzvednout auto z půjčovny. Pokud jedete s dítětem, vyhněte se low cost půjčovnám a raději vsaďte na ověřené, velké společnosti (Hertz, Sixt, Avis, apod.) Já si 90 % aut půjčuji v Hertz i když jsou dražší. Servis mají super a vždy jsme byli spokojení. V případě, že chcete autosedačku to platí dvojnásob. Nakonec jsme dostali Renault Capture v automatu a autosedačka klasická Isofix ve směru jízdy a moc pěkném stavu. Rozhodně patřila k novějším.

Vše máme, takže hurá do hotelu 🙂