Pozn. První let vrtulákem

Ještě ten stejný den jsme měli přelet na Maui. Start byl cca v 20:00 a už jsme byli pěkně unavení. leteli jsme s Island Air což je taková malá společnost, která má pár vrtuláku a těma líta po ostrovech. Cesta na Maiu z Honolulu je kolem 40 minut.

Jelikož to byl první let vrtulovým letadlem, musím říct, že jsem se trochu bál. Je to opravdu hodně zvláštní pocit, když se letadlo na ranveji rozlítá a vše se třepe, že by se to mělo rozpadnout a ten hluk. Říkal jsem si, že dokud to děla takový randál nejspíš nespadneme 😀 Pocitově – zlatý Airbus. Je to opravdu něco jiného.
Ještě nás čeká jeden přelet tímto vrtulákem.

Trochu o letadle

ATR 72 je dvoumotorový turbovrtulový dopravní letoun určený pro kratší regionální tratě. Je výrobkem italskofrancouzské společnosti Aerei di Trasporto Regionale (Avions de Transport Régional, ATR) a vyrábí se v Toulouse, kde firma úzce spolupracuje s výrobcem letadel Airbus.

Vývoj ATR 72 byl oznámen na Pařížské letecké přehlídce v roce 1985 a výroba začala v lednu 1986. ATR 72 je zvětšenou verzí ATR 42. Liší se od něj silnějšími motory, větší kapacitou palivových nádrží a většími rozměry.

Leave a Reply