Očkování na Zanzibar

zanzibar

Sám jsem s tím měl hodně trápení a přemýšlel jsem, jaké očkování bychom měli mít. Na internetu naleznete různé informace, ale člověk si není nikdy pořádně jistý. Zde tedy stručné shrnutí.

Žloutenka A,B

Dle mého patří do základního očkování každého cestovatele a určitě není radno toto očkování podceňovat. V České republice se můžete nakazit také, např. v roce 2016 byla docela slušná epidemie žloutenky v Brně a na Moravě. Je zde více možností jak očkovat, ale já jsem volil kombo vakcínu (TWINRIX ADULT), která se podává ve třech dávkách:

  1. dávka ideálně pár měsíců před odjezdem
  2. dávka cca měsíc po první dávce
  3. dávka se aplikuje do 1 roku od druhé dávky

Pokud vše stihnete v termínech, máte žloutenku B do konce života a žloutenku A na cca 25 let. Cena každé aplikace cca 1750 Kč. Doporučuji si dát opravdu tři dávky a nezapomenout na to, jako v mém případě. Já jsem si třetí dávku nechával očkovat po třech letech a musel jsem jít na odběr krve, abychom zjistili, zda mám stále protilátky. To vás vyjde na dalších 800 Kč. Pokud protilátky nemáte, musí se naočkovat pouze samostatná žloutenka A.

Žlutá zimnice

Zde je asi největší otazník co se týče očkování na Zanzibar. Na internetu naleznete různé informace a vesměs všichni píšou, že očkování není povinné, ale pozor. Stále mi to vrtalo hlavou a tak jsem se rozhodl napsat přímo na ambasádu Tanzanie, která je v Berlíně. Odpověď jsem dostal velice rychle a stálo tam následujicí:

Pokud letíte přímo z Evropy do Tanzanie na pevninu, očkování není povinné. Pouze pokud letíte z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů), je očkování povinné.

Teď ale pozor. V mailu z 9.1.2017, který mi přišel z ambasády je jasně napsáno, že nově je nařízení mít naočkovanou žlutou zimnici, pokud jedete na Zanzibar.

You will need the vaccination to enter Zanzibar, whatsoever.  We have been informed lately that; the vaccination is a must to all entering Zanzibar at the moment

Jelikož se jedná o živou vakcínu, je potřeba být týden v klidu bez alkoholu a sportu. K očkování potřebujete mít i mezinárodní očkovací průkaz, který stojí 100 Kč. Zde budete mít potvrzení s razítkem. Cena vakcíny je kolem 1100 Kč a její výhoda je, že je do konce života, takže pokud máte v plánu nějakou tu cestu, kde je vyžadována, stejně se tomu nevyhnete. Zde je odkaz na seznam státu.

Další doporučení očkování

Klasicky se ještě doporučuje mít naočkovaný břišní tyfus, ale na to bych se vyprdnul, jelikož to není smrtelné a stačí si dávat pozor. Pokud jedete na déle a máte v plánu i pevninu a málo obydlené oblasti, není špatné mít i očkování proti vzteklině.