Budapešť 2016

V listopadu jsme se rozhodli, že zajedeme na víkend do Maďarska, přesněji do Budapešti. Z Prahy jsme vyjeli v pátek dopoledne a za necelých 5 hodin jsme byli na místě. Dálniční známky můžete koupit online jak pro slovenskou dálnici tak pro maďarskou dálnici. Vše zaplatíte online a nemusíte nic řesit

Na ubytování jsem vybral Millennium Court, Marriott Executive Apartments hlavně z důvodu skvělého umístění. Horší je to zde s parkováním. Možností je málo a většinou musíte zaplatit. Nechal jsem to na nábřeží, ale jelikož jsme neměli mince, koupil jsem jen hodinu parkování a doufal, že nedostanu pokutu (dostal).

Chtěli jsme stihnout Parlament, ale bohužel jsme přišli na čas a lístky byly pryč. Doporučuji rezervovat dobředu, což jsme také udělali na neděli. Šli jsme se tedy projít k bazilice svatého Štěpána, kde zrovna začínaly vánoční trhy. Dali jsme si svařák a podívali se dovnitř. Poté jsme šli na věčeri, skočili na hotel, vzali plavky a jeli do místních termálu Széchenyi. Jedná se o větší lázně, které tvoří velký venkovní bazén, venkovní plavecké bazény a vnitřní bazénky včetně sauny atd. Připravte se na to, že se všude chodí v botech a to i v šatnách, takže je zde řádný bordel. Celkově je to ale naprostá pohoda, voda příjemná, večer tam nebylo moc lidí, zkusili jsme všechny bazénky. Určitě doporuřuji.

« 1 of 2 »

V sobotu jsme začali na místním trhu. Najdete zde opravdu vše. V dolních patrech jsme málem umřeli smradem z ryb a dalších neidentifikovatelných věcí. Poté jsme šli na druhý břeh řeky, kde se nachází Rybářská Bašta z které je krásný výhled a hned vedle ní je krásná bazilika svatého Matyáše. Platí se vstupné, ale určitě to stojí za to. Můžete ji celou projít a je opravdu krásná. Pokračovali jsme dál k hradu, který jsme také prošli. Všude jsou krásné výhledy na celou Budapešť.

Večer jsme jeli vyzkoušet další lázně. Tentokrát méně známé, ale velice kouzelné lázně Kiraly. Jedná se o klasické turecké lázně, které se začly stavět v roce 1565. Dýchne zde na vás opravdu atmosféra o pár stovek let zpět. Lázně mají hlavní vnitřní bazánek, po stranách jsou menší bazénky. Šatny jsou společné, takže na to pozor.

V neděli jsme měli booknutý Parlament, ale předtím jsme jeli mrknout na Gellert, kde je také krásný výhled. Poté jsme šli ještě jednou k bazilici svatého Štěpáná, kde jsme si zaplatili vstup na věž, z které byl krásný výhled. Také jsme si vystáli frontu na relikvii “ruku svatého Štěpána”, jehož mumifikovaná ruka je uložena v relikviáři. Poté jsme šli rovnou k Parlamentu na prohlídku, která byla úžasná. Opravdu nádherná budova. Musíte vidět pokud budete v Budapešti. Po prohlídce jsme se vydali na cestu do Prahy.