Den 6. – Hana Road

Na dnešní den jsem naplánoval náročnou trasu. (přidávám mapu pro vyjasnění).

Trasa začíná zhruba v půlce cesty a jmenuje se Hana Road. Jedná se o krásnou asfaltku, která se táhne po severním pobřeží ostrova. Trasa 103 km nabízí 620 zatáček a 59 mostů z toho 46 pouze pro jedno auto tzn. musíte se pouštět.

Jako první zastávka byl vodopád Twin Falls což je epicky turistická záležitost. Velké parkoviště narvané k prasknutí, všude milión převážně tlustých lidí (z těch tlusťochů šílíme, taková koncentrace na jednom místě je až neuvěřitelná). K vodopádu vede krásná cesta, jediný zádrhel je, že se musíte přebrodit přes řeku. Pokud si chcete udělat pěknou fotku, musíte si sundat boty a jít studenou vodou až k vodopádu. Lidí je zde fakt hroně a moc nás to nenadchlo tak jsme šli zpět. Celkově nemáme moc rádi takové ty atrakce, o kterých každý ví. Chtěli jsme najít něco speciálního. Jeli jsme tedy dál, po cestě jsme vyfotili další menší vodopád a šli se podívat úzkou cestičkou do bambusového lesa.

Další zastávka byl vodopád Waikamoi Stream. Zde jsem měl poznačeno, že se musí jít po cestě k vodopádu. Cesta představovala výšlap korytem řeky po velkých balvanech cca 800 metrů. Zde už nikdo nebyl a tak jsme mohli nasát atmosféru krásné přírody. Bohužel bylo málo vody a tak z vodopádu moc nezbylo. Nicméně jsme viděli krásné jezírko a malinkatou jeskyní (na fotkách to není ono). Celé koryto řeky vede bambusovým lesem.

Vrátili jsme se tedy zpět a pokračovali v cestě. Chtěli jsme vidět nějaký pořádný vodopád, kde nikdo nebude. U jednoho mostu jsme si všimli skupinky 4 lidí, kteří vychází z cestičky, která ani nešla z auta vidět. Napadlo mě, zeptat se jich, co viděli a jestli nemá smysl zde zastavit. Mladší pán nám řekl, že je zde krásný velký vodopád s velkým jezírkem, kde se dá i koupat. Vzali jsme tedy ručník a plavky a vyrazili. Museli jsme opět jít korytem řeky podobně jak u předchozího vodopádu. Zde byla cesta dost náročnější. Balvany byly mokré a kouzalo to (jednou jsem se i vyrakvil). Po cca 15 minuták jsme viděli krásný vodopád, který padal z výšky kolem 20 metrů. Voda zde byla krásně čistá a jezírko průzračné. Dal jsem plavky a šel do vody. Trochu ledová 😀 Bylo to opravdu nádherné, nikde nikdo, čistá příroda, tak to máme rádi.

Jako další zastávka byl poloostrov Keanae, kde můžete krásně vidět, jak se láva hrnula do oceánu a co zde vzniklo za útvary. V jedné části byly tak silné vlny, že tvořily nádhernou podívanou. (viz. video)

Další zastávkou byl vodopád Three Bears Falls, který se dal krásně vyfotit od cesty. Celkově nás překvapilo, že na celé cestě nebyl skoro žádný prodejce jídla. Skoro nic jsme nejedli a měli už docela hlad. Zachránilo nás až bistro, kde nám paní udělala nějakou čínu. Stihli jsme to tak tak, jelikož už zavírala.

Jelikož bylo kolem 17:00 rozhodli jsme se pro poslední zastávku – Red Sand Beach. Tento trail byl trochu nebezpečný, jelikož jsme šli po úzké cestičce podél útesu. Láva v tomto místě nemá černou barvu, ale červenou a můžete zde vidět krásně strukturu horniny. Po pár minutách jsme přišli do krásného zálivu s červeným pískem. Od oceánu ho dělil lávovitý výběžek o který se krásně rozbíjely vlny, takže voda v zálivu byla více klidná.

Jelikož začlo pršel, šli jsme rychle zpět k autu a vydali se na cestu zpět. Dle Google Maps 2,5 hodiny do hotelu. Půlku cesty jsme jeli silným bouřkovým mrakem. Do hotelu jsme přiseli kolem 20:30.

Bohužel jsme nestihli zdaleka vše, co jsem měl naplánováno, ale i tak to bylo skvělé. Určitě by pro příště stálo za zvážení přespání v městěčku Hana, které je nádherné a nabízí hodně možností ubytování. Poté by bylo reálné pokračovat dále po pobřeží.

Leave a Reply