Máme tady další den. Je první neděle v měsíci a to znamená free vstupy do spousty muzeí a památek v Římě. Musíte se ale také připravit na pořádné psycho v podobě front a šílených turistů.
Všechna muzea, která mají volný vstup naleznete zde http://www.bb-roma.com/en/blog/about-rome/free-museums-rome.html
Rozhodně doporučuji udělat si rezervaci vstupenek, aspoň do těch větších. Stalo se nám totiž, že jsme měli smůlu. O tom ale v článku.
Měli jsme v plánu projít co nejvíce památek, jelikož je volná neděle a je potřeba toho využít. Vydali jsme se tedy rovnou k nejdůležitější památce v Římě – Colosseum. Po vystoupení z metra nám bylo jasné, že tudy cesta nevede. Fronta měla tak půl kilometru a skoro vůbec se nehejbala. Říkali jsme si tedy, že to nemá cenu a šli hledat další památku a tou je Domus Aurea. Jedná se o komplex římského paláce, který se rozprostíral na ploše 120 hektarů a byl vybudován roku 64 n.l.
Zde si dejte pozor, Google Maps ukazuje lokaci úplně někde jinde, takže jsme to docela dlouho hledali, nakonec jsme zjistili, že je vstup hned kousek od Kolosea. Cestou jsme ale našli zajímavý kostel San Pietro in Vincoli (Sv. Petr v řetězech), který je z roku 431 a roku 437 který vysvětil papež Sixtus III. Vidět zde můžete sochu Mojžíše v nadživotní velikosti. Jedná se o nejslavnější sochu od Michelangela. Náhrobek tohoto měl být daleko větší a měl být umístěn v bazilice sv. Petra ve Vatikánu, celkem na něm mělo být asi 40 soch. Další zajímavostí a nejvzácnější relikvií jsou řetezy, kterými byl spoután svatý Petr ve vězení.
Po prohlídce jsme pokračovali dál hledat Domus Aurea. Jak jsem již zmínil, vstup je hned u Kolosea. Bohužel si zde bez rezervace ani neškrtnete. Doporučuji tedy řešit s předstihem dopředu. Byl jsem trochu naštvaný, ale nic se nedá dělat. Pokračujeme dále na Forum Romanum, které je také zdarma. Zde se nemusíte bát, i když je fronta, dovnitř se vždy dostanete. Určitě si vemte zásobu pití, pokud nemáte, využijte místních prodejců, kteří vám vodu prodají za 1 EU. Nemusíte se bát, je to úplně v pohodě a za 1 EU to jen tak nekoupíte (musíte zajísté smlouvat).
Forum Romanum bylo v římské době centrum všeho dění. Jedná se o velice rozsáhlé místo, kde můžete vidět pozůstatky římských staveb. Nemá smysl více rozepisovat, vše musíte vidět a na místě přečíst. Pokud máte dostatečnou fantazii a představivost, jistě si uvědomíte, jak honosné vše muselo být.
Po prohlídce jsme se rozhodli, že dáme šanci Koloseu. Fronta se sice nezmenšila, ale můžete využít organizované prohlídky. Ta se sice platí, ale stojí stejně jak vstup mimo volnou neděli a nemusíte stát tu šílenou frontu. Domluvili jsme se tedy a počkali pár minut na průvodkyni. Jakmile máte skupinku a průvodce, jdete speciálním vstupem. Musím říct, že tato varianta je určitě lepší, jelikož to máte i s výkladem, takže zjistíte zajímavosti o Koloseu.
Jakmile jsme skončili, vlezli jsme rovnou do metra a jeli do Galerie Borghese Museo e Galleria Borghese. Jedná se o velké muzeum jedno z největších soukromých muzeí na světě, které je také zdarma o první neděli, ale musíte si udělat rezervaci, jinak nemáte šanci (zajisté jsme měli smutek). Pokračovali jsme tedy dále do Museo Boncompagni per le Arti Decorative, což je vila také v soukromém vlastnictví, ve které je udělané můzeum/galerie. Jedná se o muzeum dekorativního umění a spatříte zde i mnoho designových šatů od slavných italských návrhářů.
Tím jsme celý den zakončili. Bylo to docela náročné a dlouhé, ale něco jsme viděli 🙂
Den 4.
Dnes máme naplánovanou trasu, kterou doporučuje průvodce, jen jsme ji trochu modifikovali. Vstupujeme na zastávce Circo Massimo, kde můžete vidět původní ovál původního cirku. Se svými rozměry 621 m na délku a 118 m na šířku byl největším antickým cirkem a dokázal pojmout více než 150 000 diváků. Jsou zde také pozůstatky původní stavby a historie se datuje do roku 5 př.n.l. Procházíme kolem a dostáváme se ke dvěma stavbám Tempio di Ercole Vincitore a Tempio di Portuno. Jedná se o velice zachovalé římské chrámy postavené kolem 2. roku př.n.l. Naproti můžete vidět kostel Santa Maria in Cosmedin, který je známý především díky kamennému reliéfu v jeho předsíni, kterému se říká Ústa pravdy.
Pokračujeme dále k dalšímu zajímavému místu a to je Portico D’ottavia, který byl postaven v roce 146 př.Kr. Když projdete kolem, dostanete se k pozůstatkům římského divadla Marcello Theater, které je zakomponováno do novodobého domu. Z přední strany vůbec nevíte, co na vás čeká, když dům obejdete. Stavba započala roku 17 př.Kr. a dokončena byla v roce 13 př.Kr.
Skočíme si na oběd do místní restaurace a dále procházíme uličkami a přicházíme k Želví fontáně z roku 1581. Další zastávka je již na druhém břehu řeky Tibery, kterou přejdete po nedalekém mostu. Zde si projděte uličky a nasávejte atmosféru. Můžete zde posedět v nějaké místní restauraci, kterých je zde opravdu požehnaně. Procházíme kolem Baziliky Panny Marie , kam se zajdeme podívat a určitě ji navštivte také. Vše je nádherně zdobené a honosné.
Přes most Ponte Fabricius přecházíme zpět a míříme rovnou k metru, kde jsme vystupovali ráno. Celou trasu přikládám na Google Maps.