Řím – den 1.-2.

Z Malty letíme přímo do Říma, kde budeme dalčích 5 dní, což by mělo bohatě stačit na nejdůležitější památky. Let trvá opravdu chvilku a jednosměrná letenka byla pro dva za cca 100 EU. (let s AirMalta).

Jelikož jsme letěli jen s příručním zavazadlem, snažili jsme se na letišti v Římě (Fiumicino), co nejrychleji projít, abychom stihli autobus v 22:00.

Jak se dostat do centra Říma z letiště Fiumicino:

  1. Hned před odletouvou halou se dejte doprava a následujte šipky k autobusu. Z letiště jezdí více společností a lístky si můžete koupit až přímo na místě v okénku. Pokud letíte ze stejného letiště i zpět, kupte si rovnou zpáteční, jelikož ušetříte. Cena je cca 9EU pro jednoho a využili jsme tuto společnost.
  2. Další možností je UBER, ale musím říct, že je docela drahý. Počítejte tak 70 EU.
  3. Taxík stojí fixně 50EU, ale můžete využít i sdílených taxiků. Nevýhoda je, že musíte najít více pasažérů.
  4. Vlak, který jede také přímo na hlavní nádraží v Římě.

Osobně si myslím, že autobus je nejlepší volba a cenově vychází opravdu dobře. Tím, že z letiště jezdí více společností, vždy nějakou chytnete a nebudete čekat moc dlouho. Autobus jede cca 45 minut až na hlavní nádraží.

Po příjezdu na místní vlakové nádraží cca v 23:00 jsme si raději vzali UBER, abychom nemuseli hledat ubytování a potulovat se v noci kolem velice pochybného nádraží (klasika jako v Praze a jiných městech, bezdomovci, fetky, smrad, bordel). Cesta nás stála asi 10 EU, což je docela hodně na to, že jsme jeli asi 3 km.

Ubytování moc pěkné a rozhodně můžu doporučit. Jedná se o Suite Castrense. Poloha je úplně v pořádku v docházkové vzdálenosti je metro, pokoje jsou opravdu moc pěkné, snídaně je v ceně a cenově více jak přijatelné. Více v recenzi na webu.

Po vybalení jsme šli rovnou spát, abychom měli sílu na další den.

Den 2

Jdeme rovnou na zastávku metra Castro Pretorio, kde si kupujeme lístky. Můžete využít i vícedenní, ale v centru stejně metro nejezdí, takže chodíte převážně pěšky. Koupili jsme tedy vždy na jednu jízdu (ve finále je to nejlepší varianta a ušetřili jsme). První zastávka Piazza di Spagna, kde můžete vidět krásné Španělské schody od Francesca de Sanctis a Berniniho fontána Barcaccia. Nad schody, které okupují milióny turistů stojí kostel Trinità dei Monti z počátku 16. století. Před kostelem si můžete prohlédnout krásny obelisk, zdobený hieroglyfy. Pokračujeme dál k první nejvíc známé památce v Římě a tou je Fontana di Trevi. Tato fontána byla vybudována v letech 1732 – 1762 dle návrhu Nicoli Salviho. Voda přitéká převážně podzemním kanálem Aqua Virgo. Připravte se na hafo turistů, kteří svejma selfie tyčema mávají kolem sebe jak paka. Najít zde místo na pěkný záběr vyžaduje trochu trpělivosti.  Určitě také vhoďte minci do fontány a něco si přejte (mince se sbírají a všechny peníze jdou na charitativní organizace).

Jelikož začalo pršet, schovali jsme se do kostelíku Santi Vincenzo e Anastasio, který je hned u fontány. Po prohlídce kostelíku jsme pokračovali dále k Piazza Venezia a dále až k další hlavní památce Pantheonu. Jedná se o nejstarší dochovanou stavbu v Římě. Stavba započala v roce 29 – 19. př.n.l. Dnešní podoba pochází s doby Hadriánovy, který dal Pantheon roku 123 přestavět. Kopule má průměr 43,2 metrů a středový otvor má průměr 9 metrů. Jedná se opravdu o krásnou a unikátní stavbu, kterou musíte vidět. Počítejte s velkou frontou, která se ale docela slušně hýbe. Vstupné se neplatí.

Pokračujeme dále na krásné oválné náměstí Piazza Novana, které stojí na místě starověkého stadionu (proto ten tvar). Náměstí je opravdu nádherné, je zde spousta předražených kaváren, tři úžasné fontány a také kostel Sant’Agnese in Agone, který určitě také navštivte. Procházíme dále k Altare della Patria, což je obrovský památník, který se začal stavěk roku 1885. Opravdu nádherná honosná stavba. Poslední zastávka dnešního dne je Kapitol. Nejznámější pahorek, který představoval centrum a symbol moci Říma.