Cesta autem do Chorvatska

Chorvatsko je velice oblíbenou destinací Čechů, kterou navštěvují nejenom autobusovou či leteckou dopravou, ale především automobilem. Ten je oblíbeným dopravním prostředkem, jež vám během cestování přináší jistou nezávislost.

Nežli se vydáte na cestu dlouhou zhruba 11 – 12 hodin podle toho, odkud a kam přesně jedete, hodí se vám určitě pár praktických informací. Například to, kolik zaplatíte za dálniční poplatky a mýtné, jakými trasami se lze vydat a jaké jsou celkové náklady na cestování vozem.

Náklady na dálniční známky a mýtné

Při výběru trasy do Chorvatska hraje důležitou roli nejenom rychlost pokoření několikasetkilometrové trasy k moři, ale i náklady na cestu. Ty vedle individuální spotřeby daného vozu ve velké míře ovlivňují dálniční poplatky. Podle toho kudy se vydáte, neminou vás následující výdaje v konkrétních zemích. V potaz berte také to, zda plánujete 7denní, 10denní nebo 14denní dovolenou, protože mnohdy budete muset zakoupit místo jedné známky hned dvě najednou.

Rakousko
10denní dálniční známka 9 EUR
2měsíční dálniční známka 26,2 EUR
Slovinsko
Týdenní dálniční známka 15 EUR
Měsíční dálniční známka 30 EUR
Slovensko
10denní dálniční známka 10 EUR
Měsíční dálniční známka 14 EUR
Maďarsko
10denní dálniční známka 2 975 HUF
Měsíční dálniční známka 4 780 HUF

Pokud jde o dálniční známky v těchto zemích, můžete je zakoupit ještě před opuštěním České republiky na pohraničních benzínových pumpách, popřípadě až v konkrétní zemi.

Kapitolou samou o sobě je pak Chorvatsko, které své dálnice zpoplatňuje prostřednictvím mýtných bran. Systém je nastaven tak, že při vjezdu na dálnici v daném úseku dostanete lístek z turniketu a při sjíždění pak zaplatíte za ujetou vzdálenost po dálnici. Využívány jsou tři způsoby placení.

  • Hotově – Nejčastěji v eurech nebo kunách.
  • Platební kartou – Velice rychlá varianta. Podporovány jsou platební karty Visa, Maestro, American Express, MasterCard a Diners.
  • ENC – Speciální elektronický přístroj, který si zakoupíte v okamžiku, kdy budete po chorvatských dálnicích cestovat častěji. Lze se totiž domoci nejenom rychlejšího průjezdu mýtnice, ale také úspory nákladů.

Ceny mýtného v Chorvatsku se samozřejmě liší podle délky úseku, kterým projíždíte. Níže vám přinášíme náklady na jednotlivé trasy.

Cena mýtného od Slovinské hranice po Záhřeb 48 HRK
Cena mýtného od Maďarské hranice po Záhřeb 47 HRK
Ceny mýtného od Záhřebu po celé délce dálnice A1 (nejpoužívanější vstupy/výstupy)
Zdenčina 7 HRK
Jastrebarsko 10 HRK
Karlovac 19 HRK
Novigrad 24 HRK
Bosiljevo 30 HRK
Rijeka 70 HRK
Žuta Lokva 60 HRK
Otočac 66 HRK
Maslenica 116 HRK
Posedarje 119 HRK
Zadar 1 121 HRK
Zadar 2 125 HRK
Benkovac 133 HRK
Pirovac 143 HRK
Skradin 148 HRK
Šibenik 152 HRK
Vrpolje 159 HRK
Prgomet 167 HRK
Dugopolje 181 HRK
Blato na Cetini 196 HRK
Šestanovac 199 HRK
Zagvozd 204 HRK
Ravča 218 HRK
Vrgorac 223 HRK
Karamatići 231 HRK
Čarapine 232 HRK

Jakou cestu zvolit do Chorvatska?

Záleží, kam jedete a odkud jedete. Berme však v potaz, že vaším odrazovým můstkem se stane hlavní město Praha a cílovou destinací bude oblíbený Split. V takový okamžik se vám nabízí hned několik dostupných variant.

  • Nejdražší cesty přes Mikulov a Vídeň nebo přes České Budějovice a Linec
  • Cesta bez drahých Slovinských hranic
  • Cesta přes Maďarsko

Nejdražší cesty přes Mikulov a Vídeň nebo přes České Budějovice a Linec

Pakliže bychom měli výčet tras prezentovat podle toho, kolik zaplatíte cestou dohromady za poplatky, musíme nejprve začít cestou z Prahy přes Jižní Čechy. Uvádět budeme hlavní záchytné body v podobě velkých měst.

Praha – České Budějovice – Linec – Graz – Maribor – Záhřeb – Split. Délka je kolem 1 032 kilometrů, což se dá při ideálních podmínkách ujet asi za 11,5 hodin. Bez české dálniční známky zaplatíte na poplatcích v ostatních zemích cca 3 800 Kč.

Praha – Brno – Mikulov – Vídeň – Graz – Maribor – Macelj – Záhřeb – Split. Délka je kolem 1 098 kilometrů a ujedete ji zhruba v čase 11 hodin. Náklady na poplatky v okolních zemích se šplhají ke 3 000 Kč.

Cesta bez drahých Slovinských hranic

Jestliže je vám sympatická cesta přes Jižní Moravu, ale chcete ušetřit předražené dálniční poplatky ve Slovinsku, nabízí se alternativní a zajímavá cesta bez větších komplikací.

Praha – Brno – Mikulov – Vídeň – Ilz – Bad Radkesburg – Ljutomer – Ormož – Varaždin – Záhřeb – Split. V tomto případě bude cesta obdobně dlouhá, asi 1 084 kilometrů. Připravit se však musíte na to, že vlivem absence dálničních úseků se vám o něco prodlouží délka cesty na cca 11,5 hodin. Na druhou stranu tím výrazně ponížíte náklady na poplatky v okolních zemích, které klesnou zhruba na 2 200 Kč.

Cesta přes Maďarsko

Poslední a pravděpodobně asi ekonomicky nejúspornější cestou bude trasa přes Slovensko a Maďarsko. Tam se vyhnete hlavně dražším poplatkům za jízdu po dálnicích. Při cestě dlouhé zhruba 1 106 kilometrů, kterou ujedete asi za 12 hodin, zaplatíte cca 1 300 Kč na poplatcích.

Praha – Brno – Bratislava – Csorna – Szombathély – Letenye – Záhřeb – Split.

Celkové náklady na cestu do Chorvatska

Abyste o své plánované cestě do Chorvatska mohli přemýšlet komplexně, přinášíme vám orientační náklady na výše prezentované trasy spojené nejenom s poplatky na dálnice a mýtné v zahraničí, ale také s provozními výdaji za benzín při průměrné spotřebě vozidla 7 litrů na 100 kilometrů a při průměrné ceně benzínu 31 Kč za litr paliva. Jde o týdenní dovolenou.

Trasa Poplatky Benzín tam a zpět Celkové náklady
Praha – České Budějovice – Linec – Graz – Maribor – Záhřeb – Split 3 800 Kč 4 480 Kč 8 280 Kč
Praha – Brno – Mikulov – Vídeň – Graz – Maribor – Macelj – Záhřeb – Split 3 000 Kč 4 500 Kč 7 500 Kč
Praha – Brno – Mikulov – Vídeň – Ilz – Bad Radkesburg – Ljutomer – Ormož – Varaždin – Záhřeb – Split 2 200 Kč 4 700 Kč 6 900 Kč
Praha – Brno – Bratislava – Csorna – Szombathély – Letenye – Záhřeb – Split 1 280 Kč 4 800 Kč 6 080 Kč

Ať už pro svoji cestu do Chorvatska zvolíte jakoukoliv cestu, vždy si prostudujte alespoň základní dopravní předpisy v dané zemi, abyste se vyvarovali případným problémům a vysokým pokutám. Zároveň nezapomeňte na všechny platné doklady od vozidla a důkladnou kontrolu samotného automobilu, včetně povinné výbavy.