Kréta den 3.

Na dnešní den jsme měli v plánu delší výlet na pár zajímavých míst. To první bylo pár desítek kilometrů od Mália směrem do vnitnozemí. Vyrazili jsme relativně brzo (na naše poměry). Cesta nás vedla do hor, kde jsme se pohli podívat na krásné vyhlídky, kde v dálce bylo vidět moře.

Po cestě jsme přijeli k zajímavým domečkům na úpatí skály. Původně jsme si říkali, že to bude nějaké opevnění, ale nakonec se ukázalo, že to jsou staré mlýny. Po krajině jich bylo rozeseto opravdu hodně a jsou vždy v jedné linii na kopci. Většina z nich je zbořená, ale těchto pár opravili.

Cesta vedla dále na náhorní plošinu Lassithi, což je veliké zarovnané údolí uprostřed východokrétského pohoří Dikti. Cestou jsme se dostali až co cíle. Jeskyně Psychro (známá také jako Diktaion Antron), kde se dle pověsti narodil Zeus (více na tabulce v galerii). K jeskyni se jde krátkou procházkou do kopce, vstupné je 6eu. Jedná se o menší jeskyni s menším “jezírkem”. Jsou zde ale pěkné krápníky.

« 1 of 2 »

Jakmile jsme se vrátili k autu pokračovali jsme dál do města Neapoli. Cesta nás vedla přes plošinu Lassithi, kde jsme projížděli šílená městečka. Některá vypadala jako město důchů, hodně domů bylo prázdných nebo zničených. Zde se opravdu zastavil čas. Některé vesničky měli třeba 5 domečků a z toho 3 prázdné. Většinou jsme zde viděli starší lidi. Nevím, zda to bylo tím, že bylo poledne a omladina byla na poli, nebo zde zůstali jen starší lidé, kterým se nechtělo odejít za lepším.

Městečko Neapoli není ničím zvláštní, ale bylo to jedno z větších měst na naší cestě. Na náměstí je katedrála Megali Panagia u které je pěkný park, kde bylo hodně kočičáků. Navštívili jsme zde místní tavernu a dali si dobré jídlo.

Pokračovali jsme dál do pobřežního městečka Agios Nikolaos. Zde jsme chtěli navštívit místní muzeum, ale bylo zavřeno. Nakonec jsme na Tripadvisoru zjistili, že je v rekostrukci a je zavřené stále. Vydali jsme se tedy dolů k pobřeží, kde je krásné jezero, které se vlévá do moře.

Celkově jsou na Krétě šílené uličky, kde se vejde jedno auto. Občas to bylo hodně na těsno a Google nás vždy vedl “super uličkama”. Udělali jsme si procházku do přístavu, kde zrovna kotvila výletní loď. Je to docela pěkné městečko, ale nic moc zajímavého zde není a tak jsme se vydali na místo ubytování – Elounda.

Zde je největší zajímavost ostrov Spinalonga. V minulosti ostrov sloužil jako leprosárium, které bylo zrušeno jako poslední oficiální v Evropě. (více na odkazu na Wiki).

Po příjezdu jsme se ubytovali jsme se a šli se podívat do města. Na Tripadvisoru jsme si našli restauraci, která měla dobré hodnocení a opravdu super. Jídlo skvělé, pan majitel pravý lamač dívčích srdcí a celkově pěkná atmosféra.

Tímto dnešní den končí. Zítra opět vyrážíme “brzo”.