Vízum a cestovní doklady do Egypta

Podmínky vstupu do Egypta jsou pro všechny cestovatele naprosto shodné. Základním dokumentem je cestovní pas. Proto si před odletem důkladně prohlédněte jeho platnost. Ta by měla být alespoň o 6 měsíců delší než datum opuštění Egypta. Tato povinnost je striktně kontrolována, a to už před samotným odletem z libovolného letiště v České republice.

Jedinou výjimkou týkající se délky platnosti cestovního pasu je situace, kdy žádáte o potřebná víza elektronickou cestou. Pak musí být platnost pasu dokonce 8 měsíců od provedené žádosti.

Turistická víza do Egypta

Druhým zásadním dokladem pro vstup do země je vízum do Egypta. To lze získat ve dvou variantách lišících se délkou pobytu. Platí pro děti i dospělé.

  • Vízum s jednorázovým vstupem na 30 dnů za 25 USD
  • Vízum s opakovaným vstupem na 6 měsíců za 60 USD

Jedinou výjimkou, kdy nepotřebujete vízum do Egypta je návštěva několika letovisek na Sinajském poloostrově. Jsou to místa Sharm el Sheikh, Taba, Dahab a Nuwejba. Délka takového pobytu však nesmí překročit hranici 14 – 15 dnů.

Kde získat vízum do Egypta?

Nabízí se tři varianty vyřízení víza. Všechny představují vstupní poplatek, jemuž se zkrátka nevyhnete. Pojďme si je představit od té nejjednodušší a nejpohodlnější cesty až po tu nejsložitější.

  • Elektronická žádost o vízum do Egypta
  • Vízum na Egyptském letišti
  • Vízum na Egyptské ambasádě v Praze

Elektronická žádost je poměrně žhavou novinkou od roku 2017 a nachází se na internetovém portálu https://visa2egypt.gov.eg. Ceny jsou stejné, jako výše popsané a vyplnění formuláře je velice intuitivní. Pozor si dejte pouze na to, abyste žádali alespoň 7 dnů před svým odletem do Egypta.

Vízum na letišti v Egyptě se platí u příslušné přepážky ihned po příletu. Vstupní poplatek uhradíte ideálně v hotovosti, načež obdržíte samolepku, kterou vám nalepí celní úředník. Ceny jsou stejné jako výše, a to na všech letištích – Káhira, Hurghada, Marsa Alam a Luxor.

Vízum na Egyptské ambasádě v Praze je asi nejzdlouhavější cestou vůbec. Počítat musíte s poplatkem navíc za vyřízení. Ten činí asi 1 050 Kč. Po předložení všech potřebných dokumentů vás čeká doba zpracování až 14 dnů.