Měna na Zanzibaru

Při návštěvě tohoto půvabného ostrova si většina cestovatelů položí jednu základní otázku. Jakou měnu na Zanzibar? Odpovědí bude Tanzanský šilink, který je platnou státní měnou. Narazit na něj můžete pod zkratkou Tsh (TZS). Velikost bankovek je následující.

 • Bankovky – 500, 1 000, 2 000, 5 000 a 10 000 šilinků
 • Mince – 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 šilinků

Měna na Zanzibaru se rovná kurzu zhruba 100 TZS = 0,9 Kč. Ceny na Zanzibaru jsou pro evropské cestovatele velice příznivé. Dokazuje to několik níže uvedených příkladů.

  • Chleba = 250 TZS
  • Stolní voda 1,5 litru = 2 100 TZS
  • Benzín 1 litr = 450 TZS
  • Hlavní jídlo v restauraci = od 1 500 TZS
  • Plechovka nápoje Coca-Cola = 800 TZS

Při nákupech na Zanzibaru se připravte na smlouvání, které patří ke kultuře místních obyvatel. Smlouvat lze při platbě za cokoliv. Obvykle se dostanete až na polovinu původní ceny.


Ostatní měny na Zanzibaru

Jestliže přilétáte z Evropy a myslíte si, že si sebou vezmete hodně EUR, nedělejte to. Kromě tanzanského šilinku je v zemi nejuznávanější měnou pouze USD. S jinými měnami obvykle nepochodíte nebo bude jejich směnění provázeno velice nevýhodným kurzem.

Obecně je doporučováno přivézt si větší zásobu tanzanských šilinků a dolary využívat spíše pro platbu nejnutnějších poplatků, víz či jako zpropitné. To je v zemi na denním pořádku a netýká se pouze restaurací, ale i všech ostatních služeb.

Hotovost nebo platební karta?

Na Zanzibaru a obecně v Tanzanii volte určitě hotovost. Té si do země přivezte co nejvíce. Platby kartou jsou totiž omezené a narazíte na ně jenom výjimečně. Navíc nejsou považovány za bezpečné stejně, jako výběry z bankomatů. Ty se nachází jen ve větších městech a obvykle se kolem nich shlukují zloději a podivné osoby.

Při návštěvě Zanzibaru se můžete setkat ještě s jednou situací. Kde proměnit peníze? Chcete-li získat dobrý kurz tanzanského šilinku, pak zkuste místní pošty. V bance vám peníze nepromění vůbec a směnárny jsou spojeny s velice nevýhodným kurzem. Proto platí, vezměte si dostatečnou zásobu už z domu.

Při nákupech v Zanzibaru byste měli odlišovat dvě oblasti – tzv. „bílé zóny“, kde se nachází pestré zázemí pro turisty (obchody, restaurace, apod.). Tam hodně draho. Opakem toho jsou všechna ostatní místa a tamní tržiště, kde budete nakupovat levněji. Na druhou stranu v takových lokalitách zapomeňte na platební karty a bankomaty.