Malta den 6.-7. – Marsaxlokk, Mosta, Valletta

Dnešní den jsme chtěli dát trochu víc v pohodě, takže jsme neplánovali nic šíleného. Sedli jsme do auta a jeli přes celý ostrov do města Marsaxlokk. Místo je známe především díky venkovské atmosféře a místnímu trhu, který je každou neděli. V městečku je i krásná zátoka, kde kotví barevné rybářské lodě. Najdete spoustu restaurací, které nabízí převážně pokrmy z darů moře. Je zde také možnost nakoupit nějaké ty suvenýry za rozumné ceny, čehož jsme využili.  Kousek od města je oblíbená zátoka St.Peters Pool, kterou musíte určitě navštívit. Pokud máte auto, máte vyhráno. Vede sem úzká cesta, ale je zpěvněná a i když je plná dír, pomalou rychlostí v pohodě dorazíte až skoro k útesům. Zde vystupte z auta a pokračujte dále cca 400 metrů. Zátoka je moc pěkná, je vyhryznutá do útesu a voda je zde krásně modrá. Hodně lidí zde skáče ze skal do vody. Mimo sezónu zde skoro nikdo nebyl, v sezóně to bude asi trochu horší.

Chvilku jsme si odpočinuli a pokračovali dál v našem výletu. Další zastávka Blue Grotto, což je jeskyně do které se dá dostat jen člunem. Cena je ale 8 EU za osobu a “výlet” je tak na 15 minut. To nám přišlo trochu zbytečné, takže jsme to vzdali. V zátoce ale můžete mrknout na spoustu medůz, které plavou v moři.

Další městečko Mosta, kde je nejdůležitější místní rotunda s kopulí, která se tyčí do výšky 60 m a její průměr je 52 m. Můžete zde také vidět starou německou pumu, která sem propadla stropem, ale nevybuchla, a proto je toto místo pro malťany velice posvátné. Po prohlídce jsme se vydali zpět do našeho městěčka, kde jsme si šli ještě prohlédnout místní kostelík. Kousek od kostela je bunkr, který se používal za druhé světové války. Bohužel je otevřen jen do 15:00.

Den 7. – Valletta a cesta do Říma

Poslední den na Maltě jsme chtěli využít k návštěvě Valletty, kde jsme sice již jednou byli, ale neměli jsme možnost si prohlédnout místní katedrálu, jelikož byla zavřená. Udělali jsme checkout na hotelu, hodili vše do auta a vydali se na cestu. Zaparkovat jsme chtěli na stejném místě jako minule, ale bohužel bylo plno. Naštěstí jsme našli kousek další parkoviště. Nic se neplatí, stačí dát makakovi co tam chodí třeba 1 EU a vše je vyřízeno. Docela mě to překvapuje, že je parkování “zdarma” v Praze a v jakémkoliv městě u nás člověk platí prakticky kdekoliv. Zamířili jsme rovnou k hlavní katedrále St.John. Vstupné je zde 10 EU a měli byste dodržovat dress code, což znamená kalhoty, tričko s rukávy, dámy by něměly mít krátké šortky nebo mini sukni a odhalená ramena, vadí jim i větší výstřihy. Dostanete zde také audio průvodce v angličtině. Vnitřní prostory katedrály jsou opravdu moc krásně zdobené, kaple jsou vždy přisouzeny jedné nebo několika jazykovým skupinám rytířů. Největším pokladem je oltářní obraz Stětí Jana Křtitele od Michelangela di Caravaggia z roku 1608, jedná se o jediný obraz, který Caravaggio signoval.

Další zastávka byla Casa Rocca Piccola, což je malý městský palác, který i dnes obýva jedna maltská šlechtická rodina, a vy se tak můžete podívat do jejich prostor. Vstupné je zde 9 EU s průvodcem. Šlechtická rodina patří dle našeho názoru k velice uznávané rodině, jelikož je pozvali na korunovaci Alžbety II, což je velice presttižní událost a zúčastnili se i korunovace jejího otce. Jeden z členů rodiny se stal prvním maltským kardinálem a dosáhl velkého uznání ve Vatikánu, další z jejich členů založit maltskou banku atd..  Pod domem můžete také mrknout na protiletecký kryt, který za druhé světové války využívali a pobývali v něm zhruba 2 roky. Dříve prostory sloužily jako 3 obrovské cisterny na vodu – založil je již první majitel paláce, aby zajistil dostatek pitné vody a mohl si dovolit zahradu.

Po prohlídne jsme zašli na oběd a pomalu se vydali k letišti. Po cestě jsme ještě dotankovali benzín (cena benzínu cca 1,3 EU za litr) a benzínka je hned u letiště, což je super. Odlet do Říma jsme měli kolem 19:00.