Co nabízí staroegyptský Luxor

Luxor je staroegyptským městem, které při návštěvě Egypta láká především turisty prahnoucí po pamětihodnostech. Tato destinace je spojena i s dalšími pradávnými názvy, jakými jsou Théby nebo Veset. Jde o historické označení tohoto místa, jež bylo dříve dokonce hlavním městem Egypta.

Ne nadarmo je Luxor prezentován, jako nejnavštěvovanější archeologická destinace Egypta. K tomu přispívá i jeho situování v blízkosti řeky Nil. Toto působiště je však spojeno s velkými letními teplotami dosahujícími až 55 °C. Takže, pokud si chcete užít nejznámějších egyptských pamětihodností, vydejte se do Luxoru spíše v zimním období.

Jak se dopravit do Luxoru?

Luxor se stejně jako několik dalších velkých měst Egypta pyšní vlastním letištěm. A právě to vám přináší jeden z nejpohodlnějších způsobů, jak se dostat z České republiky do tohoto překrásného města. Letecky se sem dopravíte asi za 4 až 4,5 hodiny letu.

Jestliže cestujete v Egyptě do jiné lokality a Luxor má být pouze krátkodobým místem vaší návštěvy, využijte nejlépe klimatizovaných autobusů. Výjimkou nejsou ani místní vlaky. Půjčovna vlastního vozidla bez znalostí této země není příliš doporučována.

Co nabízí staroegyptský Luxor?

Jednou z největších pamětihodností Luxoru je bezpochyby Luxorský chrámový komplex. Ten vznikl zhruba v roce 1400 před naším letopočtem. V severní části naopak neminete Chrám v Karnaku, jehož výstavbu má svědomí velká spousta slavných faraonů.

Jestliže vás zajímá hrobka faraona Tutanchamona, Amenhotepa III, hodně gigantických soch a dalších věcí z Údolí králů a Údolí královen, stane se vaším zájmem Muzeum mumifikace. Přímo v samotném centru Luxoru pak objevíte ještě Luxorské muzeum.

V Luxoru na vás čeká historie více než dost. Starodávnými ruinami, památkami a obdobnými místy toto město jen překypuje.

  • Temple of Medinat Habu
  • Valley of the Kings
  • Tomb of Sennedjem
  • Obelist of Thutmoses I
  • Avenue of Sphinxes
  • Dér el-Bahrí

Teploty v Luxoru

Subtropické počasí Egypta se samozřejmě promítá do teplot vzduchu v Luxoru. Ty se od května do října šplhají od 40 °C do 55 °C. Opakem toho je zimní období, kdy je zde pravděpodobně nejpříjemněji. Teploty od listopadu do dubna se pohybují kolem 25 °C až 33 °C. A to je ta správná doba na poklidnou poznávací dovolenou místních pamětihodností. Pouze v prosinci si dejte pozor nikoliv na denní teploty okolo 23 °C, ale především ty noční kolem 7 °C.