Kréta den 5. – Ierapetra, Agia Triada, Gortyna, Faistos

Dnešní den jsme začali v městěčku Ierapetra, což je nejjižnější město Evropy. Je zde menší pevnost, která byla otevřená a dalo se nahlédnout i dovnitř. Většina pevností na Kréte není přístupná, takže jsem měl radost. Následně jsme pokračovali dále do města, kde se nachází stará mešita. Po krátké pauze a snídani jsme navštívili místní muzeum. Jedná se o menší expozici, ale jsou zde zajímavé kousky.

Další zastávkou byly první vykopávky, které jsme měli v programu na dnešní den. Gortyna je dle Wiki nejrozsáhlejší archeologické naleziště na Krétě. Nejspíše největší zajímavostí je Gortský zákoník, který je vysekaný do kamenů v jedné zdi a zachycuje právní soustavu, která vycházela ze Zeusových zákonů z 7 st.př.n.l. Další zajímavostí je presbytář baziliky sv. Tita, který se bohužel rekonstruuje a byl zavřený. Vyfotit se podařil jen ze strany. Další větší zachovalá stavba je Odeion, který sloužil jako divadlo. Celý komplex by chtěl určitě více odkrýt. Spousta míst je stále pod hlínou, ale nejspíše nejsou peníze, což jsme se přesvědčili i dále.

Dalsí zastávka na naší cestě – Agia Triada. Jedná se o naleziště minojského paláce. Vstupné je zde 8eu. Jelikož jsem měl poslední mince pán nám to dal za 6eu. Jinak bychom se museli vracet a hledat bankomat. Celý palác je velice zachovalý a jde zde krásně vidět rozložení a např. technologie distribuce vody  po paláci. Vykopávky započali v roce 1990. Vedle se nachází menší kostelík, bohužel jsme nenašli z jakého roku, ale na zdech jsme našli křižáckou značku.

Jelikož bylo kolem 16:00 vydali jsme se na pozdní oběd. Našel jsem opět na tripadvisoru tavernu Alekos Taverna v městečku Vori. Velice zapadlé místo u starší rodiny. Nádherná zahrada, kde se dalo sedět, jídlo luxusní. Dali jsme si domácí bíle víno, zapěčenou fetu, masové koule s fetou, caciky a pizzu. Cenově vše kolem 35eu. Posilněni jsme se vydali na poslení zastávku.

Faistos

Starověké mínojské město obydlené kolem roku 4000 př.n.l. V roce 1908 zde našli hliněný disk datovaný do období 1950 př. n. l. až 1400 př. n. l., který byl popsaný hieroglyfickým písmem velice podobným lineárním písmům A a B. Dle informací na tabulce (viz. galerie) se nejspíše jedná o rituální text. Celý palác je velice zachovalý a řekl bych, že mě zaujal daleko více než Knossos. Jednak zde skoro nikdo nebyl a druhak neprošel tak hroznou rekostrukcí jako Knossos. Více v galerii a na tabulkách.

Jelikož bylo hodně hodin a měli jsme před sebou ještě dlouho cestu, vydali jsme se do cílové destinace Rethymno, kde zůstaneme 2 noci.

Plán cesty na zbytek týdne

Jak jde vidět na obou mapkách, pěkně jsme udělali kolečko skoro po celém ostrově.

První 4 dny.